Izolacja nakrokwiowa jako alternatywa dla tradycyjnego ocieplania dachu

Izolacja termiczna dachu jest niezwykle ważnym etapem prac budowlanych. Nieocieplony dach powoduje spory ubytek ciepła, co z kolei przekłada się na wysokie koszty ogrzewania

Wybór jednego z naprawdę licznych sposobów wykonania izolacji termicznej dachu oraz szerokiej oferty materiałów może okazać się trudny.  Dlatego też powinna go poprzedzić zindywidualizowana analiza, na bazie której należy wybrać metody i materiały najbardziej efektywne dla konkretnego budynku.

Jednym ze sposobów  izolacji termicznej jest izolacja nakrokwiowa. Wykonanie izolacji nakrokwiowej dobrze jest przewidzieć już na poziomie projektowania dachu, ponieważ jej montaż podwyższa konstrukcję dachu. Sama izolacja nakrokwiowa posiada wiele zalet: nie tylko redukuje ubytki cieplne budynku, ale także zabezpiecza konstrukcję dachu. Ponadto daje więcej możliwość aranżacji poddasza i nie zmniejsza dodatkowo jego wysokości. Prawidłowo wykonana izolacja nakrokwiowa wpływa również stabilizująco na konstrukcję, usztywniając ją.

Ze względów konstrukcyjnych izolacja nakrokwiowa jest możliwa wszędzie tam, gdzie kąt nachylenia dachu jest większy niż 20°. Opisując zalety tej izolacji należy zwrócić uwagę na znaczną redukcję mostków termicznych dzięki szczelnej i jednorodnej otulinie dachu.

Poza walorami termicznymi, izolacja nakrokwiowa daje znakomity efekt wizualny poddasza, uwidaczniając jego elementy. Pod kątem montażu taka forma również sprawia mniej kłopotów, ponieważ jej wykonanie nie wymaga ingerencji wewnątrz pomieszczenia.

Prawidłowy montaż izolacji nakrokwiowej jest uzależniony od odpowiedniego doboru wkrętów. W ofercie Klimas Wkręt-met znajdują się wkręty ciesielskie WKPC, które są dedykowane do montażu izolacji nakrokwiowej. Należy pamiętać, że materiał, który znajduje się pomiędzy konstrukcją a pokryciem dachowym, będzie przenosił spore obciążenia, zatem jego odpowiednie mocowanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa konstrukcji. Wkręty do izolacji nakrokwiowej WKPC zostały wyposażone w podwójny gwint, który ułatwia złapanie drewna już w pierwszym etapie wkręcania. To udogodnienie montażowe znacząco wpływa na szybkość prac. Wkręty zostały wyposażone we frez rozwiercający, autorskie rozwiązanie wprowadzone przez Klimas Wkręt-met, który skutecznie redukuje opór podczas wkręcania .. Wraz z karbami tnącymi na gwincie, pozwala ona na 20% redukcję oporu podczas wkręcania.

Kluczowym rozwiązaniem wkrętów WKPC jest dodatkowy gwint pod łbem. To on zapewnia stabilne mocowanie kontrłaty i przenosi obciążenia bezpośrednio na krokwie, odciążając tym samym izolację i zabezpieczając ją przed zniszczeniem. Warto pamiętać, że w przypadku montażu izolacji nakrokwiowej należy stosować kontrłaty o grubości min. 4cm.

W prawidłowym wykonaniu izolacji nakrokwiowej niezwykle istotny jest dobór odpowiednich wkrętów ciesielskich. Standardowy montaż wymaga montażu wkrętów zarówno pod kątem 90 stopni jak również pod katem 60-67 stopni, zgodnie z zaleceniami producentów izolacji. Przy wkręcaniu pod kątem 90 stopni, długość łącznika powinna być określona w oparciu o sumę grubości łączonych materiałów, takich jak: kontrłata, izolacja czasami dodatkowe deskowanie oraz wymagana długość gwintu. W przypadku montażu pod kątem, należy dobrać wkręty o większej długości z zależności od kąta wkręcania. Zwykle wkręty powinny być dłuższe o 10-15% od grubości łączonych materiałów.

Wkręty należy stabilnie zamocować w konstrukcji dachowej, ale w żądnym wypadku nie powinny przechodzić jej na wskroś. Prawidłowo zamontowany wkręt powinien mieć dolny gwint w całości wkręcony w krokiew, wtedy przenosi największe obciążenie.

Dobierając materiał, z jakiego wykonana jest izolacja nakrokwiowa, warto rozważyć szeroką ofertę czołowych producentów. Zarówno płyty PIR, jak i wełna, posiadają szereg parametrów technicznych, które określają ich skuteczność termoizolacyjną. Poza parametrami technicznymi produkty te różnią się również ceną. Bez względu na rodzaj zastosowanego materiału, prawidłowy montaż jest wspólnym mianownikiem funkcjonalności i jakości MOCNEJ NA POKOLENIA.