Jakie powinny być okna i drzwi? Przede wszystkim ciepłe, ciche i bezpieczne, żeby zabezpieczać dom przed włamaniem, chronić przed hałasem z zewnątrz, a także zapobiegać utracie energii cieplnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze stolarki okienno-drzwiowej, żeby spełniała ona powyższe kryteria i stanowiła ozdobę naszego domu.
Okna i drzwi mają istotny wpływ na użytkowanie budynku oraz związane z tym wydatki. Dobry wybór najwyższej jakości, dopasowanych do naszych oczekiwań rozwiązań to inwestycja, która pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, zwiększa bezpieczeństwo domowników, a także zapewnia komfort korzystania z domowej przestrzeni.
Jakie okna do domu wybrać?
Przy wyborze okien bardzo duże znaczenie mają parametry termoizolacyjne. Sprawdźmy więc, czy okno posiada pakiet 3-szybowy, ciepłą ramkę oraz trzy uszczelki. Poza tym, zwróćmy również uwagę na głębokość profilu – im większa, tym lepiej. Kolejnym istotnym aspektem jest bezpieczeństwo. Na jego poziom mają wpływ: ilość punktów antywyważeniowych, zagęszczenie punktów ryglujących okno, rodzaj klamki okiennej, a także szereg dodatkowych zabezpieczeń, które oferować mogą producenci.
Niezależnie od tego, czy mieszkamy obok ruchliwej ulicy, czy też na przedmieściach, chcemy, aby w naszym domu było cicho i przyjemnie. Dlatego ważne kryterium stanowi izolacyjność akustyczna okien. W pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na współczynniki Rw, który określa stopień tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz budynku. Im wyższa jest wartość współczynnika, tym lepszą ochronę przed hałasem gwarantuje okno.
Jakie drzwi do domu wybrać?
W przypadku drzwi zewnętrznych, na równi z estetyką, liczy się również odporność na włamanie oraz skuteczne tłumienie dźwięków z zewnątrz. Jednym z głównych parametrów jest więc klasa antywłamaniowa. Zgodnie z obowiązującą na polskim rynku normą europejską PN-EN 1627:2012, wyróżnia się 6 klas oznaczonych symbolem RC (ang. resistance class). Drzwi w klasach od 1 do 3 skutecznie zabezpieczają przed przypadkowymi włamywaczami, którzy używają siły fizycznej lub prostych narzędzi, np. śrubokręta. Natomiast te z oznaczeniami 4-6 stawiają silny opór przy próbie sforsowania przez złodziei wyposażonych w specjalistyczne narzędzia i elektronarzędzia. Dodatkowe zabezpieczenie drzwi mogą stanowić np. haki antywyważeniowe, specjalne zamki, bolce oraz wzmocniona konstrukcja skrzydła.
Drzwi wejściowe powinny również stać na straży ciszy. O tym, jak skutecznie zabezpieczają one przed hałasem, mówi parametr izolacyjności akustycznej oznaczony symbolem Rw. Drzwi zewnętrzne mogą być też wyposażone w rozwiązania umożliwiające łatwą kontrolę nad wejściem do domu i ułatwiające dostęp osobom starszym i dzieciom. Można więc nich zamontować nadajniki zdalne, czytnik linii papilarnych lub wizjer elektroniczny, który poprawia widok za drzwiami i bardzo dobrze sprawdza się dla rodzin z dziećmi oraz osobami starszymi. Dzięki tego typu dodatkom, wystarczy lekkie przekręcenie klucza lub stuknięcie w klamkę, by praktycznie bez żadnego wysiłku otworzyć drzwi i wejść samodzielnie do domu.
Komplet stolarki od jednego producenta
Poza wymienionymi wyżej parametrami, dokonując wyboru okien i drzwi powinniśmy również wziąć pod uwagę okres gwarancji, jakim objęte są produkty oraz renomę firmy. Najlepiej zdecydować się na kompleksowe rozwiązanie oferowane przez jednego, uznanego producenta, np. KRISHOME. Odwiedzając sieć salonów KRISHOME, wyróżnioną Złotym Laurem Konsumenta 2023, uzyskamy fachowe doradztwo na każdym etapie realizacji zamówienia, jednolitą opiekę gwarancyjną i serwisową oraz zachowanie spójności kolorystycznej wszystkich elementów. Komplet energooszczędnej stolarki to funkcjonalne i podążające za najnowszymi trendami rozwiązania, spełniające wymagania nowoczesnego budownictwa.