Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie

Koszty energii rosną. Jeśli wiesz, jak je obniżyć, jesteś na dobrej drodze do oszczędności. Warto znać tych kilka porad, bo nowe wymagania prawne (kategorie energooszczędności budynków) już wkrótce wymuszą na właścicielach domów zmiany termomodernizacyjne. Kompleksowa poprawa energooszczędności Twojego lokalu może wiązać się dodatkową zaletą w postaci otrzymania dotacji z rządowego Programu Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkania. Co zrobić, żeby zyskać dotację i jednocześnie ograniczyć rachunki za ciepło? Zapraszamy do naszego poradnika!

Porady pomagające oszczędzać energię cieplną

Zacznij od zmiany Twoich codziennych nawyków. Wystarczy być konsekwentnym, żeby przyniosło to widoczne efekty:

  • Nie przegrzewaj wnętrza – optymalna temperatura pomieszczeń to 21-22 stopni. Szczególnie zwróć uwagę na to, żeby obniżać ją w nocy, kiedy śpimy pod kołdrą.
  • Nie zasłaniaj źródeł ciepła. Meble zasłaniające kaloryfer ograniczają obieg powietrza w pomieszczeniu i uniemożliwiają jego równomierne rozprowadzenie.

Druga grupa porad dotyczy samej nieruchomości:

  • Upewnij się, że okna i drzwi są szczelne – dobra izolacja termiczna to najlepsza metoda na zminimalizowanie strat ciepła. Jeśli masz stare drzwi i okna, wymień je na nowe, energooszczędne.
  • Regularnie rób przeglądy pieca lub kotła – to pozwoli zadbać o ich wydajność oraz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i potencjalnych napraw.

Co daje świadectwo charakterystyki energetycznej?

2023 rok przyniósł zmianę w prawie – wprowadzony został obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla wszystkich właścicieli i zarządców budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych.

Każdy budynek musi posiadać tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej – oznaczony literą oznaczającą przypisanie do określonej kategorii. Na świadectwie będzie wskazane, którędy wydostaje się ciepło, oraz co można zrobić, żeby podnieść klasę energetyczną nieruchomości.

Rządowe programy Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie

Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie to rządowe programy wspierające kompleksową termomodernizację. Jeśli się na nią zdecydujesz, możesz liczyć na dofinansowanie w ramach jednego z nich.

Program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Dostaną oni dotację, jeśli zastąpią przestarzałe kotły na paliwa stałe. Są dwa warunki:

  1. musisz być właścicielem lub współwłaścicielem domu, który masz zmodernizować,
  2. Twoje roczne dochody nie mogą przekraczać 135 tys. zł.

Ciepłe Mieszkanie to program dopłat finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach Programu możesz dostać dofinansowanie do termomodernizacji mieszkania – wymiany źródła ciepła, okien czy drzwi. Skierowany jest do gmin prowadzących nabór dla swoich mieszkańców, podzielonych w zależności od dochodów na 3 grupy. 

Zaczynamy termomodernizację

Rozpocznij od działań zmierzających do zatrzymania ciepła w budynku. Według szacunków:

  • od 25%-30% ciepła ucieka przez dach,
  • 20%-25% ciepła ucieka przez ściany,
  • a do 20% ciepła przez drzwi i okna.

Remont lub termomodernizacja domu to doskonała okazja do wymiany drzwi zewnętrznych – najłatwiejszy, a w dodatku często najtańszy sposób na obniżenie rachunków za energię. Zacznij od wyłonienia kilku modeli wyróżniających się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Zakup takich drzwi pozwoli Ci ubiegać się o dofinansowanie nowego nabytku w Programie Czyste Powietrze.

Jak ustalić, czy drzwi spełniają wymogi Programu? Wszystkie dostępne na rynku drzwi zewnętrzne posiadają określone parametry izolacyjności termicznej. Jej współczynnik w drzwiach energooszczędnych powinien wynosić najwyżej Ud = 1,3 W/m2*K. Jeśli drzwi spełniają ten parametr, możesz starać się o uzyskanie dofinansowania w Programie Czyste Powietrze.

PORTA THERMO – najwyższy poziom termoizolacji

Polecamy Ci kompleksowo zaprojektowaną kolekcję drzwi zewnętrznych PORTA THERMO. To przemyślane połączenie estetyki, energooszczędności i bezpieczeństwa.

Możesz wybrać spośród 4 linii stalowych drzwi – MODERN, LINE, GLASS, CLASSIC. Każda z nich oferuje 4 modele w 7 modnych kolorach. Wystarczy dopasować drzwi do stylu, w jakim urządzony jest Twój dom. W kolekcji PORTA THERMO znajdziesz 4 pakiety energooszczędne.

Jakim kluczem kierować się przy wyborze? Jeśli zależy Ci na dużych oszczędnościach zimą i mocną izolacją przed ciepłem latem – wybierz pakiet energooszczędny PREMIUM ENERGY o najniższym parametrze przenikalności ciepła, jedynie 0,57 W/m2*K. Niższe wartości parametru Ud dla pakietów producent uzyskał dzięki bardzo trwałej i izolującej termicznie konstrukcji kompozytowej SolidTherm. PORTA zaleca ciepły montaż drzwi zewnętrznych, dzięki któremu najlepiej spełnią one swoją funkcję termoizolacyjną.

Dotacja do wymiany drzwi – złóż wniosek sam albo skontaktuj się z PORTA!

Wsparcie finansowe otrzymasz na projekty zakończone, realizowane lub planowane. Wniosek o dofinansowanie Programu Czyste Powietrze możesz złożyć sam na 3 sposoby:

  • przez Internet (Profil Zaufany),
  • w Urzędzie Gminy, który podpisał porozumienie w sprawie realizacji Programu
  • w wojewódzkim oddziale Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Chcesz, żeby ktoś Cię wsparł w formalnościach? Zadzwoń na infolinię pod nr tel. 58 58 58 056 (wybierając nr 1), a konsultant PORTA pomoże Ci w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu dokumentów – również tych potwierdzających właściwości izolacyjne drzwi PORTA THERMO.

Sprawdź ofertę PORTA THERMO na stronie www.drzwizewnetrzne.porta.com.pl